1187th meeting – 11-12 December 2013

Item 11.1

Appointment of members and alternate members of the Budget Committee for the period
1 January 2014 to 31 December 2016

(CM(2013)38, CM(2013)38 add1, CM(2013)38 add2, CM(2013)38 add3, CM(2013)38 add4, CM(2013)38 add5, CM(2013)38 add6, CM(2013)38 add7, CM(2013)38 add8, CM(2013)38 add9, CM(2013)38 add10 and
CM(2013)38 add11)

Decision

The Deputies, in accordance with Article 29 of the Financial Regulations, appointed the following members and alternate members of the Budget Committee for a term of three years from 1 January 2014 to 31 December 2016:

- from amongst the five highest contributor member States to the General Budget:

    Member State

    Member

    Alternate member

    France

    Mr Jean Parmentier

    Mr Romain Ornato

    Germany

    Mr Michael Laumanns

    Ms Lisa-Christin Ragot

    Italy

    Mr Claudio de Rose

    Ms Maria Teresa Polito

    Russian Federation

    Mr Nikolay Lozinskiy

    Mr Yuriy Spirin

    United Kingdom

    Ms Joycelyn Mary Elizabeth Buchan

    Mr Anthony John Parsons

- from amongst the other member States:

    Member State

    Member

    Alternate member

    Armenia

    Mr Pavel Safaryan

To be appointed

    Austria

    Mr Christoph Jackwerth

Ms Angelina Migsich

    Poland

    Mr Bartosz Buraczyński

Mr Szymon Chojnowski

    Spain

    Ms Marta Quintián Gorostegui

Ms Beatriz González Betancort

    Sweden

    Mr Åke Hjalmarsson

Ms Kristina Padrón

    Turkey

    Mr Cebrail Yılmazer

Mr Ahmet Kurt



 Top

 

  Related Documents
 
   Meetings
 
   Other documents