Convention on the Conservation of

European Wildlife and Natural Habitats

Standing Committee

Resolution No. 6 (1998) listing the species requiring specific habitat conservation measures

(Adopted by the Standing Committee on 4 December 1998)

The Standing Committee of the Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats, acting under the terms of Article 14 of the convention,

Having regard to its Resolution No. 1 (1989) on the provisions relating to the conservation of habitats;

Having regard to its Recommendation No. 14 (1989) on species habitat conservation and on the conservation of endangered natural habitat types;

Conscious that habitat protection measures are only a part of the measures required for the long term conservation of species;

Taking into account the reservations made by the Contracting Parties at the time of signature or when depositing its instruments of ratification, acceptance, approval or accession;

Taking note of the conclusions of the Council of the European Union of 6 October 1995: "The Council notes that the European Union will be represented in the framework of the Strategy (pan-European Biological and Landscape Diversity Strategy) by Natura 2000", for the European Union the list of species requiring special habitat conservation measures corresponds to Annex II of the Council Directive 92/43/EEC, such as modified by Directive 97/621/CEE and to Annex I of the Council Directive 79/409/EEC of 2 April 1979;

Conscious that some species listed may be abundant in parts of Europe and may not require specific habitat conservation measures everywhere, and marking those species with the sign (#);

Recalling that some species listed may be abundant in some of the Member States of the European Union, and that the appropriate notes in Annex II of the Council Directive 92/43/EEC need to be taken into account for European Union Member States, and marking those species with the sign 1;

Noting that some species or subspecies listed are not included in Appendices I or II of the Convention, although they appear in Annex II of the Council Directive 92/43/EEC such as modified by Directive 96/62/CEE or in Annex I of the Council Directive 79/409/EEC, and marking those species with the sign 2,

1. Resolves to identify the species in Appendix 1 to this resolution as requiring specific habitat conservation measures;

REVISED APPENDIX 1: SPECIES REQUIRING SPECIFIC HABITAT CONSERVATION MEASURES

ANNEXE 1 REVISÉE: ESPÈCES NÉCESSITANT DES MESURES SPÉCIFIQUES DE CONSERVATION DE L'HABITAT

(Adopted by the Standing Committee on 2 December 2011)

 

PLANTS / PLANTES

 

PTERIDOPHYTA

 

ASPLENIACEAE

Asplenium adulterinum Milde

      Asplenium jahandiezii (Litard.) Rouy

 

BLECHNACEAE

      Woodwardia radicans (L.) Sm.

 

DICKSONIACEAE

      Culcita macrocarpa C. Presl

 

DRYOPTERIDACEAE

      Diplazium sibiricum (Turcz. ex Kunze) Kurata

      Dryopteris corleyi Fraser-Jenk.

      Dryopteris fragans (L.) Schott

 

HYMENOPHYLLACEAE

      Trichomanes speciosum Willd.

 

ISOETACEAE

      Isoetes boryana Durieu

      Isoetes malinverniana Ces. & De Not.

 

MARSILEACEAE

      Marsilea batardae Launert

      Marsilea quadrifolia L.

      Marsilea strigosa Willd.

 

OPHIOGLOSSACEAE

      Botrychium simplex Hitchc.

      Ophioglossum polyphyllum A. Braun

  

GYMNOSPERMAE

 

PINACEAE

      Abies nebrodensis (Lojac.) Mattei

  

ANGIOSPERMAE

 

ALISMATACEAE

      Alisma wahlenbergii (Holmberg) Juz.

      Caldesia parnassifolia (L.) Parl.

      Luronium natans (L.) Raf.

 

AMARYLLIDACEAE

      Leucojum nicaeense Ard.

      Narcissus angustifolius Curt.

      Narcissus asturiensis (Jordan) Pugsley

      Narcissus calcicola Mendonça

      Narcissus cyclamineus DC.

      Narcissus fernandesii G. Pedro

      Narcissus humilis (Cav.) Traub

      Narcissus nevadensis Pugsley

      Narcissus pseudonarcissus L. subsp. nobilis (Haw.) A. Fernandes

      Narcissus scaberulus Henriq.

      Narcissus triandrus L. subsp. capax (Salisb.) D. A. Webb.

      Narcissus viridiflorus Schousboe

      Sternbergia candida B.

 

ARISTOLOCHIACEAE

      Aristolochia samsunensis Davis

 

ASCLEPIADACEAE

      Vincetoxicum pannonicum (Borhidi) Holub

 

BORAGINACEAE

      Anchusa crispa Viv.

      Echium russicum J.F.Gemlin

      Lithodora nitida (H. Ern) R. Fernandes

      Myosotis lusitanica Schuster

      Myosotis rehsteineri Wartm.

      Myosotis retusifolia R. Afonso

      Onosma halophilum Boiss. & Heldr.

      Onosma polyphylla Lebed.

      Onosma proponticum Aznav.

      Onosma tornensis Javorka

      Omphalodes kuzinskyanae Willk.

      Omphalodes littoralis Lehm.

      Solenanthus albanicus (Degen & al.) Degen & Baldacci

      Symphytum cycladense Pawl.

 

CAMPANULACEAE

      Adenophora lilifolia (L.) Ledeb

      Asyneuma giganteum (Boiss.) Bornm.

      Campanula bohemica Hruby

      Campanula damboldtiana

      Campanula gelida Kovanda

      Campanula lycica

      Campanula romanica Savul.

      Campanula sabatia De Not.

      Campanula serrata (Kit.) Hendrych

      Campanula zoysii Wulfen

      Jasione crispa (Pourret) Samp. subsp. serpentinica Pinto da Silva

      Jasione lusitanica A. DC.

 

CARYOPHYLLACEAE

      Arenaria ciliata L. ssp. pseudofrigida Ostenf. & O.C. Dahl

      Arenaria humifusa Wahlenberg

      Arenaria nevadensis Boiss. & Reuter

      Arenaria provincialis Chater & Halliday

      Cerastium alsinifolium Tausch

Cerastium dinaricum G.Beck & Szysz.

      Dianthus arenarius L. subsp. arenarius

Dianthus arenarius subsp. bohemicus (Novak) O.Schwarz

      Dianthus cintranus Boiss. & Reuter subsp. cintranus Boiss. & Reuter

Dianthus diutinus Kit.

      Dianthus hypanicus Andrz.

Dianthus lumnitzeri Wiesb.

      Dianthus marizii (Samp.) Samp.

Dianthus moravicus Kovanda

      Dianthus nitidus Waldst. et Kit.

Dianthus plumarius subsp. regis-stephani (Rapcs.) Baksay

      Dianthus rupicola Biv.

      Dianthus serotinus Waldst. et Kit.

      Dianthus urumoffii Stoj. et Acht.

      Gypsophila papillosa P. Porta

      Herniaria algarvica Chaudhri

      Herniaria latifolia Lapeyr. subsp. litardierei Gamis

      Herniaria lusitanica (Chaudhri) subsp. berlengiana Chaudhri

      Herniaria maritima Link

      Minuartia smejkalii Dvorakova

      Moehringia hypanica Grynj. et Klok.

Moehringia jankae Griseb. ex Janka

      Moehringia lateriflora (L.) Fenzl.

      Moehringia tommasinii Marches.

Moehringia villosa (Wulfen) Fenzl

      Petrocoptis grandiflora Rothm.

      Petrocoptis montsicciana O. Bolos & Rivas Mart.

      Petrocoptis pseudoviscosa Fernandez Casas

      Saponaria halophila

      Silene cretacea Fisch. ex Spreng.

      Silene furcata Rafin. ssp. angustiflora (Rupr.) Walters

      Silene hicesiae Brullo & Signorello

      Silene hifacensis Rouy ex Willk.

      Silene holzmanii Heldr. ex Boiss.

      Silene longicilia (Brot.) Otth.

      Silene mariana Pau

      Silene orphanidis Boiss.

      Silene rothmaleri Pinto da Silva

      Silene salsuginae Hub.-Mor.

      Silene sangaria Coode & Cullen

      Silene velutina Pourret ex Loisel.

 

CHENOPODIACEAE

      Bassia (Kochia) saxicola (Guss.) A. J. Scott

      Beta trojana Pamuk. apud Aellen

      Cremnophyton lanfrancoi Brullo et Pavone

      Microcnemum coralloides subsp. anatolicum

      Suaeda cucullata Aellen

      Salicornia veneta Pignatti & Lausi

 

CISTACEAE

      Cistus palhinhae Ingram

      Halimium verticillatum (Brot.) Sennen

      Helianthemum arcticum (Grosser) Janch.

      Helianthemum alypoides Losa & Rivas Goday

      Helianthemum caput-felis Boiss.

      Tuberaria major (Willk.) Pinto da Silva & Rozeira

 

COMPOSITAE

      Achillea glaberrima Klok.

      Achillea thracica Velen.

      Anacyclus latealatus Hub.-Mor.

      Andryala levitomentosa (E. I. Nayardy) P. D. Sell

      Anthemis glaberrima (Rech. f.) Greuter

      Anthemis halophila Boiss. & Bal.

      Artemisia campestris L. subsp. bottnica A.N. Lundström ex Kindb.

      Artemisia granatensis Boiss.

      Artemisia laciniata Willd.

      Artemisia oelandica (Besser) Komaror

      Artemisia pancicii (Janka) Ronn.

      Aster pyrenaeus Desf. ex DC

      Aster sorrentinii (Tod) Lojac.

      Carduus myriacanthus Salzm. ex DC.

      Carlina onopordifolia Besser

      Centaurea akamantis Th Georgiades & G Chatzikyriakou

      Centaurea alba L. subsp. heldreichii (Halacsy) Dostal

      Centaurea alba L. subsp. princeps (Boiss. & Heldr.) Gugler

      Centaurea attica Nyman subsp. megarensis (Halacsy & Hayek) Dostal

      Centaurea balearica J. D. Rodriguez

      Centaurea borjae Valdes-Berm. & Rivas Goday

      Centaurea citricolor Font Quer

      Centaurea corymbosa Pourret

      Centaurea dubjanskyi Iljin.

      Centaurea gadorensis G. Blanca

      Centaurea hermannii F. Hermann

      Centaurea horrida Badaro

      Centaurea immanuelis-loewii Degen

      Centaurea jankae Brandza

      Centaurea kalambakensis Freyn & Sint.

      Centaurea kartschiana Scop.

      Centaurea lactiflora Halacsy

      Centaurea micrantha Hoffmanns. & Link subsp. herminii (Rouy) Dostál

      Centaurea niederi Heldr.

      Centaurea peucedanifolia Boiss. & Orph.

      Centaurea pinnata Pau

      Centaurea pineticola Iljin.

      Centaurea pontica Prodan & E. I. Nayardy

      Centaurea pseudoleucolepis Kleop

      Centaurea pulvinata (G. Blanca) G. Blanca

      Centaurea rothmalerana (Arènes) Dostál

      Centaurea tchihatcheffii Fich. & Mey

      Centaurea vicentina Mariz

      Cirsium brachycephalum Juratzka

      Crepis crocifolia Boiss. & Heldr.

      Crepis granatensis (Willk.) B. Blanca & M. Cueto

      Crepis pusilla (Sommier) Merxmüller

      Crepis tectorum L. subsp. nigrescens

      Dendranthema zawadskyi (Herb.) Tzvel.

      Erigeron frigidus Boiss. ex DC.

      Helichrysum melitense (Pignatti) Brullo et al

      Hymenostemma pseudanthemis (Kunze) Willd.

      Hyoseris frutescens Brullo et Pavone

      Jurinea cyanoides (L.) Reichenb.

      Jurinea fontqueri Cuatrec.

      Lagoseris purpurea (Willd.) Boiss.

      Lamyropsis microcephala (Moris) Dittrich & Greuter

      Leontodon microcephalus (Boiss. ex DC.) Boiss.

      Leontodon boryi Boiss.

      Leontodon siculus (Guss.) Finch & Sell

      Leuzea longifolia Hoffmanns. & Link

      Ligularia sibirica (L.) Cass.

      Palaeocyanus crassifolius (Bertoloni) Dostal

      Santolina impressa Hoffmanns. & Link

      Santolina semidentata Hoffmanns. & Link

      Saussurea alpina subsp. esthonica (Baer ex Rupr) Kupffer

      Senecio elodes Boiss. ex DC.

      Senecio jacobea L. subsp. gotlandicus (Neuman) Sterner

      Senecio nevadensis Boiss. & Reuter

      Serratula lycopifolia (Vill.) A.Kern

      Serratula tanaitica P. Smirn.

      Sonchus erzincanicus Matthews

      Tephroseris longifolia (Jacq.) Griseb et Schenk subsp. moravica

 

CONVOLVULACEAE

      Convolvulus argyrothamnus Greuter

      Convolvulus fernandesii Pinto da Silva & Teles

      Convolvulus pulvinatus Sa’ad

 

CRUCIFERAE

      Alyssum pyrenaicum Lapeyr.

      Arabis kennedyae Meikle

      Arabis sadina (Samp.) P. Cout.

      Arabis scopoliana Boiss

      Armoracia macrocarpa (Waldst. & Kit.) Kit. ex Baumg

      Biscutella neustriaca Bonnet

      Biscutella vincentina (Samp.) Rothm.

      Boleum asperum (Pers.) Desvaux

      Brassica glabrescens Poldini

      Brassica hilarionis Post

      Brassica insularis Moris

      Brassica macrocarpa Guss.

      Brassica sylvestris (l.) Mill. subsp. taurica Tzvel.

      Braya linearis Rouy

      Cochlearia polonica Frohlich

      Cochlearia tatrae Borbas

      Coincya rupestris Rouy

      Coronopus navasii Pau

      Crambe koktebelica (Junge) N. Busch.

      Crambe litwinonowii K. Gross.

      Crambe tataria Sebeok

      Diplotaxis ibicensis (Pau) Gomez-Campo

      Diplotaxis siettiana Maire

      Diplotaxis vicentina (P. Cout.) Rothm.

      Draba cacuminum Elis Ekman

      Draba cinerea Adams

      Draba dorneri Heuffel.

      Erucastrum palustre (Pirona) Vis.

      Erysimum pieninicum (Zapal.) Pawl.

      Iberis arbuscula Runemark

      Iberis procumbens Lange subsp. microcarpa Franco & Pinto da Silva

      Jonopsidium acaule (Desf.) Reichenb.

      Jonopsidium savianum (Caruel) Ball ex Arcang.

      Lepidium turczaninowii Lipsky.

      Rhynchosinapis erucastrum (L.) Dandy ex Clapham subsp. cintrana (Coutinho)

    Franco & P. Silva (Coincya cintrana (P. Cout.) Pinto da Silva)

      Schivereckia podolica (Besser) Andrz.

      Sisymbrium cavanillesianum Valdes & Castroviejo

      Sisymbrium supinum L.

      Thlaspi cariense

      Thlaspi jankae A.Kern.

 

CYPERACEAE

      Carex holostoma Drejer

      Carex panormitana Guss.

      Eleocharis carniolica Koch

 

DIOSCOREACEAE

      Borderea chouardii (Gaussen) Heslot

 

DIPSACACEAE

      Dipsacus cephalarioides

 

DROSERACEAE

      Aldrovanda vesiculosa L.

 

ELATINACEAE

Elatine gussonei (Sommier) Brullo et al.

ERICACEAE

      Rhododendron luteum Sweet

      Vaccinium arctostaphylos L.

 

EUPHORBIACEAE

      Euphorbia margalidiana Kuhbier & Lewejohann

      Euphorbia transtagana Boiss.

 

GENTIANACEAE

      Centaurium rigualii Esteve

      Centaurium somedanum Lainz

      Gentianella bohemica Skalicky

      Gentiana ligustica R. de Vilm. & Chopinet

      Gentianella anglica (Pugsley) E. F. Warburg

GERANIACEAE

      Erodium astragaloides Boiss. & Reuter

      Erodium paularense Fernandez-Gonzalez & Izco

      Erodium rupicola Boiss.

 

GLOBULARIACEAE

      Globularia stygia Orph. ex Boiss.

 

GRAMINEAE

      Arctagrostis latifolia (R. Br.) Griseb.

      Arctophila fulva (Trin.) N. J. Anderson

      Avenula hackelii (Henriq.) Holub

      Bromus grossus Desf. ex DC.

      Bromus psammophilus

      Calamagrostis chalybaea (Laest.) Fries

      Cinna latifolia (Trev.) Griseb.

      Coleanthus subtilis (Tratt.) Seidl

      Eremopoa mardinensis

      Festuca brigantina (Markgr.-Dannenb.) Markgr.-Dannenb.

      Festuca duriotagana Franco & R. Afonso

      Festuca elegans Boiss.

      Festuca henriquesii Hack.

      Festuca summilusitana Franco & R. Afonso

      Gaudinia hispanica Stace & Tutin

      Holcus setiglumis Boiss. & Reuter subsp. duriensis Pinto da Silva

      Micropyropsis tuberosa Romero - Zarco & Cabezudo

      Poa granitica Br.- Bl.

      Poa riphaea (Ascherson et Graebner) Fritsch

      Pseudarrhenatherum pallens (Link) J. Holub

      Puccinellia phryganodes (Trin.) Scribner + Merr.

      Puccinellia pungens (Pau) Paunero

      Stipa austroitalica Martinovsky

      Stipa bavarica Martinovsky & H. Scholz

      Stipa danubialis Dihoru & Roman

      Stipa styriaca Martinovsky

      Stipa syreistschikowii P. Smirn.

      Stipa veneta Moraldo

      Stipa zalesskii Wilensky

      Trisetum subalpestre (Hartman) Neuman

 

GROSSULARIACEAE

      Ribes sardoum Martelli

 

HIPPURIDACEAE

      Hippuris tetraphylla L. Fil.

HYPERICACEAE

      Hypericum aciferum (Greuter) N.K.B. Robson

      Hypericum salsugineum

 

IRIDACEAE

      Crocus abantensis

      Crocus cyprius Boiss. et Kotschy

      Crocus hartmannianus Holmboe

      Gladiolus palustris Gaud.

      Iris aphylla L. subsp. hungarica Hegi

      Iris humilis Georgi subsp. arenaria (Waldst. et Kit.) A.et D.Löve

 

JUNCACEAE

      Juncus valvatus Link

      Luzula arctica Blytt #

 

LABIATAE

      Dracocephalum austriacum L.

      Micromeria taygetea P. H. Davis

      Nepeta dirphya (Boiss.) Heldr. ex Halacsy

      Nepeta sphaciotica P. H. Davis

      Origanum dictamnus L.

      Phlomis brevibracteata Turril

      Phlomis cypria Post

      Salvia veneris Hedge

      Sideritis cypria Post

      Sideritis incana subsp. glauca (Cav.) Malagarriga

      Sideritis javalambrensis Pau

      Sideritis serrata Cav. ex Lag.

      Teucrium lepicephalum Pau

      Teucrium turredanum Losa & Rivas Goday

      Thymus camphoratus Hoffmanns. & Link

      Thymus carnosus Boiss.

      Thymus lotocephalus G. López & R. Morales (Thymus cephalotos L.)

 

LEGUMINOSAE

      Anthyllis hystrix Cardona, Contandr. & E. Sierra

      Astragalus aitosensis Ivanisch.

      Astragalus algarbiensis Coss. ex Bunge

      Astragalus aquilanus Anzalone

      Astragalus centralpinus Braun-Blanquet

      Astragalus kungurensis Boriss.

      Astragalus macrocarpus DC. subsp. lefkarensis

      Astragalus maritimus Moris

      Astragalus peterfii Jav.

      Astragalus physocalyx Fischer

      Astragalus tremolsianus Pau

      Astragalus setosulus Gontsch.

      Astragalus tanaiticus C. Koch.

      Astragalus verrucosus Moris

      Cytisus aeolicus Guss. ex Lindl.

      Genista dorycnifolia Font Quer

      Genista holopetala (Fleischm. ex Koch) Baldacci

      Genista tetragona Bess.

      Glycyrrhiza iconica

      Hedysarum razoumovianum Fisch. et Helm.

      Melilotus segetalis (Brot.) Ser. subsp. fallax Franco

      Ononis hackelii Lange

      Sphaerophysa kotschyana

      Thermopsis turcica

      Trifolium banaticum (Heuffel) Majovsky

      Trifolium pachycalyx

      Trifolium saxatile All.

      Trigonella arenicola

      Trigonella halophila

      Trigonella polycarpa

      Vicia bifoliolata J.D. Rodriguez

 

LENTIBULARIACEAE

      Pinguicula crystallina Sm.

      Pinguicula nevadensis (Lindb.) Casper

 

LILIACEAE

      Allium grosii Font Quer

      Allium regelianum A. Beck.

      Allium vuralii

      Androcymbium rechingeri Greuter

      Asparagus lycaonicus

      Asphodelus bento-rainhae P. Silva

      Chionodoxa lochiae Meikle in Kew Bull.

      Chionodoxa luciliae

      Colchicum arenarium Waldst. et Kit.

      Colchicum davidovii Stef.

      Colchicum fominii Bordz.

      Colchicum micranthum

      Fritillaria montana Hoppe.

      Hyacinthoides vicentina (Hoffmans. & Link) Rothm.

      Lilium jankae A. Kerner

      Lilium rhodopaeum Delip.

      Muscari gussonei (Parl.) Tod.

      Scilla litardierei Breist.

      Scilla morrisii Meikle

      Tulipa cypria Stapf

      Tulipa hungarica Borbas

 

LINACEAE

      Linum dolomiticum Borbas

      Linum muelleri Moris (Linum maritimum muelleri)

 

LYTHRACEAE

      Lythrum flexuosum Lag.

 

MALVACEAE

      Kosteletzkya pentacarpos (L.) Ledeb.

 

NAJADACEAE

      Najas flexilis (Willd.) Rostk. & W.L. Schmidt

      Najas tenuissima (A. Braun) Magnus

 

OLEACEAE

      Syringa josikaea Jacq. fil.

 

ORCHIDACEAE

      Anacamptis urvilleana Sommier et Caruana Gatto

      Calypso bulbosa L.

      Cephalanthera cucullata Boiss. & Heldr.

      Cypripedium calceolus L.

      Dactylorhiza chuhensis

      Dactylorhiza kalopissii E.Nelson

      Gymnigritella runei Teppner & Klein

      Himantoglossum adriaticum Baumann

      Himantoglossum caprinum (Bieb.) V.Koch

      Liparis loeselii (L.) Rich.

      Ophrys isaura

      Ophrys kotschyi H.Fleischm. et Soo

      Ophrys lunulata Parl.

      Ophrys lycia

      Ophrys melitensis (Salkowski) J et P Devillers-Terschuren

      Platanthera obtusata (Pursh) subsp. oligantha (Turez.) Hulten

      Steveniella satyrioides (Stev.) Schlechter.

OROBANCHACEAE

  Orobanche densiflora Salzm. ex Reut.

PAEONIACEAE

      Paeonia cambessedesii (Willk.) Willk.

      Paeonia clusii F.C. Stern subsp. rhodia (Stearn) Tzanoudakis

      Paeonia parnassica Tzanoudakis

      Paeonia officinalis L. subsp. banatica (Rachel) Soo

      Paeonia tenuifolia L.

 

PALMAE

      Phoenix theophrasti Greuter

 

PAPAVERACEAE

      Corydalis gotlandica Lidén

      Papaver laestadianum (Nordh.) Nordh.

      Papaver radicatum Rottb. subsp. hyperboreum Nordh.

 

PLANTAGINACEAE

      Plantago algarbiensis Sampaio (Plantago bracteosa (Willk.) G. Sampaio)

      Plantago almogravensis Franco

 

PLUMBAGINACEAE

      Armeria berlengensis Daveau

      Armeria helodes Martini & Pold

      Armeria neglecta Girard

      Armeria pseudarmeria (Murray) Mansfeld

      Armeria rouyana Daveau

      Armeria soleirolii (Duby) Godron

      Armeria velutina Welw. ex Boiss. & Reuter

      Limonium anatolicum

      Limonium dodartii (Girard) O. Kuntze subsp. lusitanicum (Daveau) Franco

      Limonium insulare (Beg. & Landi) Arrig. & Diana

      Limonium lanceolatum (Hoffmans. & Link) Franco

      Limonium multiflorum Erben

      Limonium pseudolaetum Arrig. & Diana

      Limonium strictissimum (Salzmann) Arrig.

      Limonium tamaricoides

 

POLYGONACEAE

      Persicaria foliosa (H. Lindb.) Kitag.

      Polygonum praelongum Coode & Cullen

      Rheum rhaponticum L

      Rumex rupestris Le Gall

 

PRIMULACEAE

      Androsace mathildae Levier

      Androsace pyrenaica Lam.

      Cyclamen fatrense Halda et Sojak

      Cyclamen kuznetzovii Kotov et Czernova

      Cyclamen mirabile

      Primula apennina Widmer

      Primula carniolica Jacq.

      Primula nutans Georgi

      Primula palinuri Petagna

      Primula scandinavica Bruun #

      Soldanella villosa Darracq.

 

RANUNCULACEAE

      Aconitum corsicum Gayer (Aconitum napellus subsp. corsicum)

      Aconitum flerovii Steinb.

      Aconitum firmum (Reichenb.) Neilr subsp. moravicum Skalicky

      Adonis distorta Ten.

      Anemone uralensis Nevski.

      Aquilegia bertolonii Schott

      Aquilegia kitaibelii Schott

      Aquilegia pyrenaica D.C. subsp. cazorlensis (Heywood) Galiano

      Consolida samia P.H. Davis

      Delphinium caseyi B.L.Burtt

      Pulsatilla grandis Wend. (Pulsatilla halleri (All.) Willd. subsp. grandis (Wend.) Meikle

      Pulsatilla patens (L.) Miller

      Pulsatilla pratensis (L.) Miller subsp. hungarica Soo

      Pulsatilla slavica G.Reuss.

      Pulsatilla subslavica Futak ex Goliasova

      Pulsatilla vulgaris Hill. subsp. gotlandica (Johanss.) Zaemelis & Paegle

      Ranunculus kykkoensis Meikle

      Ranunculus lapponicus L.

      Ranunculus weyleri Mares

 

RESEDACEAE

      Reseda decursiva Forssk.

 

ROSACEAE

      Agrimonia pilosa Ledebour

      Potentilla emilii-popii E. I. Nayardy

      Potentilla delphinensis Gren. & Godron

      Potentilla silesiaca Uechtr.

      Pyrus anatolica

      Pyrus magyarica Terpo

      Sorbus teodori Liljefors

 

RUBIACEAE

      Galium cracoviense Ehrend.

      Galium globuliferum

      Galium litorale Guss.

      Galium moldavicum (Dobrescu) Franco

      Galium sudeticum Tausch

      Galium viridiflorum Boiss. & Reuter

 

SALICACEAE

      Salix salvifolia Brot. subsp. australis Franco

 

SANTALACEAE

      Thesium ebracteatum Hayne

 

SAXIFRAGACEAE

      Saxifraga berica (Beguinot) D.A. Webb

      Saxifraga florulenta Moretti

      Saxifraga hirculus L. #

      Saxifraga osloënsis Knaben

      Saxifraga tombeanensis Boiss. ex Engl.

 

SCROPHULARIACEAE

      Antirrhinum charidemi Lange

      Chaenorrhinum serpyllifolium (Lange) Lange subsp. lusitanicum R. Fernandes

      Euphrasia genargentea (Feoli) Diana

      Euphrasia marchesettii Wettst. ex Marches.

      Linaria algarviana Chav.

      Linaria coutinhoi Valdés

      Linaria ficalhoana Rouy

      Linaria flava (Poiret) Desf.

      Linaria hellenica Turrill

      Linaria loeselii Schweigger

      Linaria pseudolaxiflora Lojacono

      Linaria ricardoi Cout.

      Linaria tursica B. Valdes & Cabezudo

      Linaria tonzigii Lona

      Odontites granatensis Boiss.

      Pedicularis sudetica Willd.

      Rhinanthus oesilensis (Ronniger & Saarsoo) Vassilcz

      Tozzia carpathica Wol.

      Verbascum basivelatum

      Verbascum degenii

      Verbascum litigiosum Samp.

      Verbascum purpureum (Janka) Huber-Morath

      Verbascum stepporum

      Veronica micrantha Hoffmanns. & Link

      Veronica euxina Turrill

      Veronica oetaea L.-A. Gustavsson

      Veronica turrilliana Stoj. et Stef.

 

SOLANACEAE

      Atropa baetica Willk.

 

THYMELAEACEAE

      Daphne arbuscula Celak

      Daphne petraea Leybold

      Daphne rodriguezii Texidor

 

ULMACEAE

      Zelkova abelicea (Lam.) Boiss.

 

UMBELLIFERAE

      Angelica heterocarpa Lloyd

      Angelica palustris (Besser) Hoffm.

      Apium bermejoi Llorens

      Apium repens (Jacq.) Lag.

      Athamanta cortiana Ferrarini

      Bupleurum capillare Boiss. & Heldr.

      Bupleurum kakiskalae Greuter

      Eryngium alpinum L.

      Eryngium viviparum Gay

      Ferula halophila

      Ferula sadleriana Lebed.

      Hladnikia pastinacifolia Reichenb.

      Laserpitium longiradium Boiss.

      Naufraga balearica Constans & Cannon

      Oenanthe conioides Lange

      Petagnia saniculifolia Guss.

      Rouya polygama (Desf.) Coincy

      Seseli intricatum Boiss.

      Seseli leucospermum Waldst. et Kit

      Thorella verticillatinundata (Thore) Briq.

 

VALERIANACEAE

      Centranthus kellereri (Stoj. Stef. et Georg.) Stoj. et Stef.

      Centranthus trinervis (Viv.) Beguinot

 

VIOLACEAE

      Viola delphinantha Boiss.

      Viola hispida Lam.

      Viola jaubertiana Mares & Vigineix

      Viola rupestris F.W. Schmidt subsp. relicta Jalas

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  

BRYOPHYTA

      Bruchia vogesiaca Schwaegr.

      Bryhnia novae-angliae (Sull & Lesq.) Grout

        Bryoerythrophyllum campylocarpum (C. Müll.) Crum.
        (Bryoerythrophyllum machadoanum (Sergio) M.O. Hill)

      Buxbaumia viridis (Moug.) Moug. & Nestl.

      Cephalozia macounii (Aust.) Aust.

      Cynodontium suecicum (H. Arn. & C. Jens.) I. Hag.

      Dichelyma capillaceum (Dicks) Myr.

      Dicranum viride (Sull. & Lesq.) Lindb.

      Distichophyllum carinatum Dix. & Nich.

      Drepanocladus (Hamatocaulis) vernicosus (Mitt.) Warnst.

      Encalypta mutica (I. Hagen)

      Hamatocaulis lapponicus (Norrl.) Hedenäs

      Herzogiella turfacea (Lindb.) I. Wats.

      Hygrohypnum montanum (Lindb.) Broth.

      Jungermannia handelii (Schiffn.) Amak.

      Mannia triandra (Scop.) Grolle

      Marsupella profunda Lindb.

      Meesia longiseta Hedw.

      Nothothylas orbicularis (Schwein.) Sull.

    Ochyraea tatrensis Vana

      Orthothecium lapponicum (Schimp.) C. Hartm.

      Orthotrichum rogeri Brid.

      Petalophyllum ralfsii (Wils.) Nees & Gott.

      Plagiomnium drummondii (Bruch & Schimp.) T. Kop.

      Riccia breidleri Jur.

      Riella helicophylla (Bory & Mont.) Mont.

      Scapania massolongi (K. Müll.) K. Müll.

      Sphagnum pylaisii Brid.

      Tayloria rudolphiana (Garov) B. & S.

      Tortella rigens (N. Alberts)

 

 

      SPECIES FROM THE MACARONESIAN REGION

      ESPÈCES DE LA REGION MACARONÉSIENNE

 

PTERIDOPHYTA

 

HYMENOPHYLLACEAE

      Hymenophyllum maderensis Gibby & Lovis

 

DRYOPTERIDACEAE

      Polystichum drepanum (Sw.) C. Presl.

 

ISOETACEAE

      Isoetes azorica Durieu & Paiva ex Milde

 

MARSILEACEAE

      Marsilea azorica Launert & Paiva

  

ANGIOSPERMAE

 

ASCLEPIADACEAE

      Caralluma burchardii N. E. Brown

      Ceropegia chrysantha Svent.

 

BORAGINACEAE

      Echium candicans L. fil.

      Echium gentianoides Webb & Coincy

      Myosotis azorica H. C. Watson

      Myosotis maritima Hochst. in Seub.

 

CAMPANULACEAE

      Azorina vidalii (H. C. Watson) Feer

      Musschia aurea (L. f.) DC.

      Musschia wollastonii Lowe

 

CAPRIFOLIACEAE

      Sambucus palmensis Link

 

CARYOPHYLLACEAE

      Spergularia azorica (Kindb.) Lebel

 

CELASTRACEAE

      Maytenus umbellata (R. Br.) Mabb.

 

CHENOPODIACEAE

      Beta patula Ait.

 

CISTACEAE

      Cistus chinamadensis Bañares & Romero

      Helianthemum bystropogophyllum Svent.

 

COMPOSITAE

      Andryala crithmifolia Ait.

      Argyranthemum lidii Humphries

      Argyranthemum thalassophylum (Svent.) Hump.

      Argyranthemum winterii (Svent.) Humphries

      Atractylis arbuscula Svent. & Michaelis

      Atractylis preauxiana Schultz.

      Calendula maderensis DC.

      Cheirolophus duranii (Burchard) Holub

      Cheirolophus ghomerytus (Svent.) Holub

      Cheirolophus junonianus (Svent.) Holub

      Cheirolophus massonianus (Lowe) Hansen & Sund.

      Cirsium latifolium Lowe

      Helichrysum gossypinum Webb

      Helichrysum monogynum Burtt & Sund.

      Hypochoeris oligocephala (Svent. & Bramw.) Lack

      Lactuca watsoniana Trel.

      Onopordum nogalesii Svent.

      Onorpordum carduelinum Bolle

      Pericallis hadrosoma (Svent.) B. Nord.

      Phagnalon benettii Lowe

      Stemmacantha cynaroides (Chr. Son. in Buch) Ditt

      Sventenia bupleuroides Font Quer

      Tanacetum ptarmiciflorum Webb & Berth

 

CONVOLVULACEAE

      Convolvulus caput-medusae Lowe

      Convolvulus lopez-socasii Svent.

      Convolvulus massonii A. Dietr.

 

CRASSULACEAE

      Aeonium gomeraense Praeger

      Aeonium saundersii Bolle

      Aichryson dumosum (Lowe) Praeg.

      Monanthes wildpretii Banares & Scholz

      Sedum brissemoretii Raymond-Hamet

 

CRUCIFERAE

      Crambe arborea Webb ex Christ

      Crambe laevigata DC. ex Christ

      Crambe sventenii R. Petters ex Bramwell & Sund.

      Parolinia schizogynoides Svent.

      Sinapidendron rupestre (Ait.) Lowe

 

CYPERACEAE

      Carex malato-belizii Raymond

 

DIPSACACEAE

      Scabiosa nitens Roemer & J. A. Schultes

 

ERICACEAE

      Erica scoparia L. subsp. azorica (Hochst.) D. A. Webb

 

EUPHORBIACEAE

      Euphorbia handiensis Burchard

      Euphorbia lambii Svent.

      Euphorbia stygiana H. C. Watson

 

GERANIACEAE

      Geranium maderense P. F. Yeo

 

GRAMINEAE

      Deschampsia maderensis (Haeck. & Born.) Buschm.

      Phalaris maderensis (Menezes) Menezes

 

GLOBULARIACEAE

      Globularia ascanii D. Bramwell & Kunkel

      Globularia sarcophylla Svent.

 

LABIATAE

      Sideritis cystosiphon Svent.

      Sideritis discolor (Webb ex de Noe) Bolle

      Sideritis infernalis Bolle

      Sideritis marmorea Bolle

      Teucrium abutiloides L'Hér.

      Teucrium betonicum L'Hér.

 

LEGUMINOSAE

      Anagyris latifolia Brouss. ex. Willd.

      Anthyllis lemanniana Lowe

      Dorycnium spectabile Webb & Berthel

      Lotus azoricus P. W. Ball

      Lotus callis-viridis D. Bramwell & D. H. Davis

      Lotus kunkelii (E. Chueca) D. Bramwell & al.

      Teline rosmarinifolia Webb & Berthel.

      Teline salsoloides Arco & Acebes.

      Vicia dennesiana H. C. Watson

 

LILIACEAE

      Androcymbium psammophilum Svent.

      Scilla maderensis Menezes

      Semele maderensis Costa

 

LORANTHACEAE

      Arceuthobium azoricum Wiens & Hawksw.

 

MYRICACEAE

      Myrica rivas-martinezii Santos.

 

OLEACEAE

      Jasminum azoricum L.

      Picconia azorica (Tutin) Knobl.

 

ORCHIDACEAE

      Goodyera macrophylla Lowe

 

PITTOSPORACEAE

      Pittosporum coriaceum Dryand. ex. Ait.

 

PLANTAGINACEAE

      Plantago malato-belizii Lawalree

 

PLUMBAGINACEAE

      Limonium arborescens (Brouss.) Kuntze

      Limonium dendroides Svent.

      Limonium spectabile (Svent.) Kunkel & Sunding

      Limonium sventenii Santos & Fernandez Galvan

 

POLYGONACEAE

      Rumex azoricus Rech. fil.

 

RHAMNACEAE

      Frangula azorica Tutin

 

ROSACEAE

      Bencomia brachystachya Svent.

      Bencomia sphaerocarpa Svent.

      Chamaemeles coriacea Lindl.

      Dendriopoterium pulidoi Svent.

      Marcetella maderensis (Born.) Svent.

      Prunus lusitanica L. subsp. azorica (Mouillef.) Franco

      Sorbus maderensis (Lowe) Dode

 

SANTALACEAE

      Kunkeliella subsucculenta Kammer

 

SCROPHULARIACEAE

      Euphrasia azorica H.C. Watson

      Euphrasia grandiflora Hochst. in Seub.

      Isoplexis chalcantha Svent. & O'Shanahan

      Isoplexis isabelliana (Webb & Berthel.) Masferrer

      Odontites holliana (Lowe) Benth.

      Sibthorpia peregrina L.

 

SOLANACEAE

      Solanum lidii Sunding

 

UMBELLIFERAE

      Ammi trifoliatum (H. C. Watson) Trelease

      Bupleurum handiense (Bolle) Kunkel

      Chaerophyllum azoricum Trelease

      Ferula latipinna Santos

      Melanoselinum decipiens (Schrader & Wendl.) Hoffm.

      Monizia edulis Lowe

      Oenanthe divaricata (R. Br.) Mabb.

      Sanicula azorica Guthnick ex Seub.

 

VIOLACEAE

      Viola paradoxa Lowe

 

 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

  

BRYOPHYTA

      Echinodium spinosum (Mitt.) Jur.

      Thamnobryum fernandesii Sergio

 

VERTEBRATES/VERTÉBRÉS

 

Mammals/Mammifères

 

INSECTIVORA

      Talpidae

        Desmana moschata

        Galemys pyrenaicus

 

CHIROPTERA

      Pteropidae

Rousettus aegyptiacus

      Rhinolophidae

        Rhinolophus blasii

        Rhinolophus euryale

        Rhinolophus ferrumequinum

        Rhinolophus hipposideros

        Rhinolophus mehelyi

      Vespertilionidae

        Barbastella barbastellus

        Eptesicus bottae

        Miniopterus schreibersi

        Myotis bechsteini

        Myotis blythii

        Myotis capaccinii

        Myotis dasycneme

        Myotis emarginatus

        Myotis myotis

 

RODENTIA

      Castoridae

        Castor fiber # 1, 2

      Cricetidae

        Mesocricetus newtoni

      Gliridae

        Myomimus roachi (Myomimus bulgaricus)

      Microtidae

        Microtus cabrerae

          Microtus oeconomus arenicola # 2

        Microtus tatricus

        Spalax graecus

      Muridae

        Microtus oeconomus mehelyi

      Sciuridae

        Marmota marmota latirostris

        Pteromys volans (Sciuropterus russicus)#

        Spermophilus citellus (Citellus citellus)#

        Spermophilus suslicus (Citellus suslicus) #

      Zapodidae

        Sicista subtilis

 

CARNIVORA

      Canidae

        Alopex lagopus #

        Canis lupus # 1

        Cuon alpinus

      Ursidae

        Ursus arctos # 1

        Ursus maritimus

        Mustelidae

        Gulo gulo #

        Lutra lutra #

Mustela eversmanii

        Mustela lutreola

Vormela peregusna

      Felidae

        Caracal caracal

        Lynx lynx # 1

        Lynx pardinus

        Panthera pardus

      Odobenidae

        Odobenus rosmarus

      Phocidae

        Halichoerus grypus # 2

        Monachus monachus

        Phoca hispida bottnica 2

        Phoca hispida saimensis

        Phoca hispida ladogensis

        Phoca vitulina # 2

 

ARTIODACTYLA

      Cervidae

        Cervus elaphus corsicanus

        Rangifer tarandus fennicus 2

      Bovidae

        Bison bonasus 2

        Capra aegagrus (natural populations/populations naturelles)

        Capra pyrenaica pyrenaica

        Gazella subgutturosa

        Gazella dorcas

          Ovis gmelini musimon (Ovis ammon musimon) (natural populations - Corsica and Sardinia / populations naturelles - Corse et Sardaigne) 2

        Ovis orientalis ophion (Ovis gmelini ophion)

        Rupicapra pyrenaica ornata (Rupicapra rupicapra ornata)

        Rupicapra rupicapra balcanica 2

        Rupicapra rupicapra tatrica

 

      CETACEA

      Delphinidae

        Tursiops truncatus #

      Phocoenidae

        Phocoena phocoena #

 

Birds/Oiseaux

 

GAVIIFORMES

      Gaviidae

        Gavia adamsii

        Gavia arctica

        Gavia immer

        Gavia stellata

 

PODICIPEDIFORMES

      Podicipedidae

        Podiceps auritus

 

PROCELLARIIFORMES

      Hydrobatidae

        Hydrobates pelagicus #

        Oceanodroma castro

        Oceanodroma leucorhoa #

        Pelagodroma marina

      Procellariidae

        Bulweria bulwerii

        Calonectris diomedea (Procellaria diomedea)

        Puffinus assimilis

        Puffinus puffinus mauretanicus (Puffinus mauretanicus)

        Puffinus yelkouan

        Pterodroma feae

        Pterodroma madeira

PELECANIFORMES

      Phalacrocoracidae

        Phalacrocorax aristotelis desmarestii 2

        Phalacrocorax pygmaeus

      Pelecanidae

        Pelecanus crispus

        Pelecanus onocrotalus

 

CICONIIFORMES

      Ardeidae

        Ardea purpurea

        Ardeola ralloides

        Botaurus stellaris

        Casmerodius albus (Egretta alba)

        Egretta garzetta

        Ixobrychus minutus

        Nycticorax nycticorax

      Ciconiidae

        Ciconia nigra

        Ciconia ciconia

      Threskiornithidae

        Plegadis falcinellus

        Platalea leucorodia

      Phoenicopteridae

        Phoenicopterus ruber

 

ANSERIFORMES

      Anatidae

        Anser albifrons flavirostris 2

        Anser erythropus

        Aythya nyroca 2

        Branta leucopsis

        Branta ruficollis

        Bucephala islandica

        Cygnus bewickii (Cygnus columbianus bewickii) #

        Cygnus cygnus #

        Histrionicus histrionicus

        Marmaronetta angustirostris (Anas angustirostris)

        Mergus albellus

        Oxyura leucocephala

        Polysticta stelleri

        Tadorna ferruginea

 

FALCONIFORMES

      Accipitridae

        Accipiter brevipes

        Accipiter gentilis arrigonii

        Accipiter nisus granti

        Aegypius monachus

        Aquila adalberti

        Aquila chrysaetos

        Aquila clanga

        Aquila heliaca

        Aquila nipalensis

        Aquila pomarina

        Buteo rufinus

        Circaetus gallicus

        Circus aeruginosus

        Circus cyaneus

        Circus macrourus

        Circus pygargus

        Elanus caeruleus

        Gypaetus barbatus

        Gyps fulvus

        Haliaeetus albicilla

        Hieraaetus fasciatus

        Hieraaetus pennatus

        Milvus migrans

        Milvus milvus

        Neophron percnopterus

        Pernis apivorus

      Pandionidae

        Pandion haliaetus

      Falconidae

        Falco biarmicus

        Falco cherrug

        Falco columbarius #

        Falco eleonorae

        Falco naumanni

        Falco peregrinus

        Falco rusticolus

        Falco vespertinus

 

GALLIFORMES

      Tetraonidae

        Bonasa bonasia 2

        Lagopus mutus helveticus 2

        Lagopus mutus pyrenaicus 2

        Tetrao tetrix tetrix 2

        Tetrao urogallus 2 (only T.u. cantabricus in App II / seulement T.u.cantabricus est à l'annexe II)

      Phasianidae

        Alectoris barbara 2

        Alectoris graeca

        Perdix perdix hispaniolensis 2

        Perdix perdix italica 2

 

GRUIFORMES

      Turnicidae

        Turnix sylvatica

      Rallidae

        Crex crex

        Fulica cristata

        Porphyrio porphyrio

        Porzana parva

        Porzana porzana

        Porzana pusilla

      Gruidae

        Grus grus

      Otididae

        Chlamydotis undulata

        Otis tarda

        Tetrax tetrax

 

CHARADRIIFORMES

      Charadriidae

Charadrius alexandrinus

        Charadrius asiaticus 2

        Charadrius leschenaultii

        Charadrius morinellus (Eudromias morinellus)

        Chettusia gregaria 2

        Hoplopterus spinosus

        Pluvialis apricaria # 2

      Scolopacidae

        Calidris alpina schinzii

        Gallinago media

        Limosa lapponica

        Numenius tenuirostris

        Philomachus pugnax 2

        Tringa glareola

        Xenus cinereus (Tringa cinereus) 2

      Recurvirostridae

        Himantopus himantopus

        Recurvirostra avosetta

      Phalaropodidae

        Phalaropus fulicarius

        Phalaropus lobatus

      Burhinidae

        Burhinus oedicnemus

      Glareolidae

        Cursorius cursor

        Glareola nordmanni

        Glareola pratincola

      Laridae

        Chlidonias hybridus

        Chlidonias leucopterus

        Chlidonias niger

        Gelochelidon nilotica

        Larus audouinii

        Larus genei

        Larus melanocephalus

Larus minutus

        Pagophila eburnea

        Sterna albifrons

        Sterna caspia (Hydroprogne caspia)

        Sterna dougallii

        Sterna hirundo

        Sterna paradisaea (macrura)

        Sterna sandvicensis

      Alcidae

        Uria aalge ibericus 2

 

COLUMBIFORMES

      Pteroclididae

        Pterocles alchata

        Pterocles orientalis

      Columbidae

        Columba bollii

        Columba junoniae

        Columba palumbus azorica 2

        Columba trocaz 2

STRIGIFORMES

      Strigidae

        Aegolius funereus

        Asio flammeus

        Bubo bubo

        Glaucidium passerinum

        Ketupa zeylonensis

        Nyctea scandiaca

        Strix nebulosa

        Strix uralensis

        Surnia ulula

 

CAPRIMULGIFORMES

      Caprimulgidae

        Caprimulgus europaeus

 

      APODIFORMES

      Apodidae

        Apus caffer

 

CORACIIFORMES

      Alcedinidae

        Alcedo atthis

        Halcyon smyrnensis

      Coraciidae

        Coracias garrulus

 

PICIFORMES

        Picidae

        Dendrocopos leucotos

        Dendrocopos major canariensis

        Dendrocopos major thanneri

        Dendrocopos medius

        Dendrocopos syriacus

        Dryocopus martius

        Picoides tridactylus

        Picus canus 

PASSERIFORMES

      Alaudidae

        Calandrella brachydactyla

        Chersophilus duponti

        Galerida theklae

        Lullula arborea 2

        Melanocorypha calandra

        Melanocorypha yeltoniensis

Certhiidae

Certhia brachydactyla dorotheae

      Motacillidae

        Anthus campestris

      Laniidae

        Lanius collurio

        Lanius minor

        Lanius nubicus

Paridae

Parus ater cypriotes

      Troglodytidae

        Troglodytes troglodytes fridariensis

      Muscicapidae Turdinae

        Luscinia svecica (Cyanosylvia svecica)

        Oenanthe cypriaca (Oenenathe pleschanka cypriaca)

Oenanthe pleschanka

        Oenanthe leucura

        Saxicola dacotiae

    Sylviinae

        Acrocephalus melanopogon

        Acrocephalus paludicola

        Hippolais olivetorum

        Sylvia melanothorax

        Sylvia nisoria

        Sylvia rueppelli

        Sylvia sarda

        Sylvia undata

    Muscicapinae

        Ficedula albicollis

        Ficedula parva

        Ficedula semitorquata

      Sittidae

        Sitta krueperi

        Sitta whiteheadi

      Emberizidae

        Emberiza caesia

        Emberiza cineracea

        Emberiza hortulana 2

      Fringillidae

        Bucanetes githagineus (Rhodopechys githaginea)

        Fringilla coelebs ombrosa 2

        Fringilla teydea

        Loxia scotica

        Pyrrhula murina 2

      Corvidae

        Pyrrhocorax pyrrhocorax

  

Reptiles

 

CHELONIA (TESTUDINES)

      Testudinidae

        Testudo graeca

        Testudo hermanni

        Testudo marginata

      Cheloniidae

        Caretta caretta

        Chelonia mydas

      Emydidae

        Emys orbicularis

        Mauremys caspica

        Mauremys leprosa

      Tryonychidae

        Rafetus euphraticus

        Tryonix triunguis

 

SAURIA

      Lacertidae

        Gallotia galloti insulanagae

        Gallotia simonyi

        Lacerta bonnali (Lacerta monticola)

        Lacerta clarkorum

        Lacerta monticola (Archaeolacerta monticola)

        Lacerta schreiberi

        Podarcis lilfordi

        Podarcis pityusensis

      Scincidae

        Chalcides simonyi (Chalcides occidentalis)

      Gekkonidae

        Phyllodactylus europaeus

 

OPHIDIA (SERPENTES)

      Colubridae

        Coluber cypriensis

        Elaphe quatuorlineata #

        Elaphe situla #

        Natrix natrix cypriaca

      Viperidae

        Macrovipera schweizeri (Vipera lebetina schweizeri)

        Vipera albizona

        Vipera barani

        Vipera kaznakovi

        Vipera pontica

        Vipera ursinii

        Vipera wagneri

 

Amphibians/Amphibiens

 

CAUDATA

      Salamandridae

        Chioglossa lusitanica

        Mertensiella luschani (Salamandra luschani)

        Salamandra atra aurorae2

        Salamandrina terdigitata

        Triturus carnifex (Triturus cristatus carnifex)

        Triturus cristatus (Triturus cristatus cristatus)#

        Triturus dobrogicus (Triturus cristatus dobrogicus)

        Triturus karelinii (Triturus cristatus karelinii)#

        Triturus montandoni

        Triturus vulgaris ampelensis

      Proteidae

        Proteus anguinus

      Plethodontidae

        Hydromantes ambrosii (Speleomantes ambrosii)2

        Hydromantes flavus (Speleomantes flavus)

        Hydromantes genei (Speleomantes genei)

        Hydromantes imperialis (Speleomantes imperialis)

        Hydromantes strinatii (Speleomantes strinatii) 2

        Hydromantes supramontes (Speleomantes supramontes)

ANURA

      Discoglossidae

        Alytes muletensis

        Bombina bombina#

        Bombina variegata#

        Discoglossus galganoi (incl. Discoglossus jeanneae)

        Discoglossus montalentii

        Discoglossus sardus

        Neurergus crocatus

        Neurergus strauchi

      Ranidae

        Rana holtzi

        Rana latastei

      Pelobatidae

        Pelobates fuscus insubricus

 

Fish/Poissons

 

OSTEICHTHYES

 

PETROMYZONIFORMES

 

      Petromyzonidae

        Eudontomyzon spp. 2

        Lampetra fluviatilis 1, 2 #

        Lampetra planeri 1,2 #

        Lethenteron zanandreai (Lampetra zanandreai)

        Petromyzon marinus1, 2 #

 

ACIPENSERIFORMES

      Acipenseridae

        Acipenser naccarii

        Acipenser sturio

 

SALMONIFORMES

      Salmonidae

        Hucho hucho (natural polulations/populations naturelles) 2

        Salmo macrostigma2

        Salmo marmoratus 2

        Salmo salar (only in freshwater/uniquement en eau douce) # 1, 2

      Coregonidae

        Coregonus oxyrhynchus 1 #

      Umbridae

        Umbra krameri

 

CYPRINIFORMES

      Cyprinidae

        Alburnus albidus (Alburnus vulturius) 2

        Anaecypris hispanica 2

        Aspius aspius # 1, 2

        Barbus capito

        Barbus comiza 2

        Barbus meridionalis 2

        Barbus plebejus 2

        Chalcalburnus chalcoides 2

        Chondrostoma genei 2

        Chondrostoma lusitanicum 2

        Chondrostoma polylepis 1, 2

        Chondrostoma soetta 2

        Chondrostoma toxostoma 2

        Gobio albipinnatus 2

        Gobio kessleri

        Gobio uranoscopus 2

        Iberocypris palaciosi 2

        Ladigesocypris ghigii 2

        Leuciscus lucumonis 2

        Leuciscus souffia 2

          Pelecus cultratus

        Phoxinellus spp. 2

          Phoxinus percnurus

        Rhodeus sericeus amarus # 2

        Rutilus alburnoides 2

        Rutilus arcasii 2

        Rutilus frisii meidingeri 2

        Rutilus lemmingii 2 (Chondrostoma lemingi)

        Rutilus macrolepidotus2

        Rutilus pigus 2

        Rutilus rubilio 2

        Scardinius graecus 2

      Cobitidae

Cobitis elongata

        Cobitis taenia 1, 2 #

        Cobitis trichonica 2

        Misgurnus fossilis 2

        Sabanejewia aurata 2 (Cobitis aurata)

        Sabanejewia larvata (Cobitis larvata et Cobitis conspersa) 2

 

SILURIFORMES

      Siluridae

        Silurus aristotelis2

  

ATHERINIFORMES

      Cyprinodontidae

        Aphanius iberus

        Aphanius fasciatus

        Valencia hispanica

        Valencia letourneuxi

 

SCORPAENIFORMES

      Cottidae

        Cottus gobio 1, 2 #

        Cottus petiti

 

PERCIFORMES

      Percidae

Gymnocephalus baloni

        Gymnocephalus schraetzer 2

        Romanichthys valsanicola 2 (proposed for Appendix II/proposition pour l'Annexe II)

        Zingel spp. 2

      Gobiidae

        Knipowitschia panizzae (Padogobius panizzae) 2

        Padogobius nigricans 2

        Pomatoschistus canestrini 2

 

CLUPEIFORMES

      Clupeidae

        Alosa spp. # 2

 

 

INVERTEBRATES/INVERTEBRES

 

Arthropods/Arthropodes

 

INSECTA

      Mantodea

        Apteromantis aptera

      Odonata

        Coenagrion hylas (Coenagrion freyi)

        Coenagrion mercuriale

          Coenagrion ornatum

          Cordulegaster heros

        Cordulegaster trinacriae

        Gomphus graslinii

        Leucorrhinia pectoralis

        Lindenia tetraphylla

        Macromia splendens

        Ophiogomphus cecilia

        Oxygastra curtisii

      Orthoptera

        Baetica ustulata

          Brachytrupes megacephalus

          Isophya costata

          Isophya harzi

          Isophya stysi

          Myrmecophilus baronii

          Odontopodisma rubripes

          Paracaloptenus caloptenoides

          Pholidoptera transsylvanica

          Stenobothrus (Stenobothrodes) eurasius

      Coleoptera

        Agathidium pulchellum

        Bolbelasmus unicornis

        Boros schneideri

        Buprestis splendens

        Carabus hampei

        Carabus hungaricus

        Carabus menetriesi pacholei2

        Carabus olympiae

        Carabus variolosus

        Carabus zawadszkii

        Cerambyx cerdo

        Corticaria planula 2

        Cucujus cinnaberinus

        Dorcadion fulvum cervae

        Duvalius gebhardti

        Duvalius hungaricus

        Dytiscus latissimus

        Graphoderus bilineatus

        Leptodirus hochenwarti

        Limoniscus violaceus 2

        Lucanus cervus 2

        Macroplea pubipennis2

        Mesosa myops 2

        Morimus funereus 2

        Osmoderma eremita

        Oxyporus mannerheimii 2

        Phryganophilus ruficollis

        Pilemia tigrina

        Probaticus subrugosus

        Propomacrus cypriacus

        Pseudogaurotina excellens

        Pseudoseriscius cameroni

        Pytho kolwensis 2

        Rosalia alpine

        Rhysodes sulcatus

        Stephanopachys linearis 2

        Stephanopachys substriatus 2

        Xyletinus tremulicola 2

      Hemiptera

        Aradus angularis 2

      Lepidoptera

        Agriades glandon aquilo 2

        Arytrura musculus

        Callimorpha (Euplagia, Panaxia) quadripunctaria # 2

        Catopta thrips

        Chondrosoma fiduciarium

        Clossiana improba 2

        Coenonympha oedippus

        Colias myrmidone

        Cucullia mixta

        Dioszeghyana schmidtii

        Erannis ankeraria

        Erebia calcaria

        Erebia christi

        Erebia medusa polaris 2

        Eriogaster catax

        Euphydryas (Eurodryas, Hypodryas) aurinia

        Glyphipterix loricatella

        Gortyna borelii lunata

        Graellsia isabellae 2

        Hesperia comma catena 2

        Hypodryas maturna

        Leptidea morsei

        Lignyoptera fumidaria

        Lycaena dispar

        Lycaena helle

        Maculinea nausithous

        Maculinea teleius

        Melanargia arge

        Nymphalis vaualbum

        Papilio hospiton

        Phyllometra culminaria

        Plebicula golgus

        Polymixis rufocincta isolata

        Polyommatus eroides

        Pseudophilotes bavius

        Xestia borealis 2

        Xestia brunneopicta 2

        Xylomoia strix

 

CRUSTACEA

      Decapoda

        Austropotamobius pallipes 2

        Austropotamobius torrentium

      Isopoda

      Armadillidium ghardalamensis

 

ARACHNIDA

      Pseudoscorpiones

        Anthrenochernes stellae 2

 

Molluscs/Mollusques

 

GASTROPODA

      Cycloneritimorpha

      Theodoxus transversalis

      Dyotocardia

        Gibbula nivosa (Med.)

Hygrophila

Anisus vorticulus

Mesogastropoda

Paladilhia hungarica

Sadleriana pannonica

      Stylommatophora

        Caseolus calculus

        Caseolus commixta

        Caseolus sphaerula

Chilostoma banaticum

        Discus guerinianus

        Discula leacockiana

        Discula tabellata

        Elona quimperiana

        Geomalacus maculosus

        Geomitra moniziana

        Helicopsis striata austriaca 2

Hygromia kovacsi

        Idiomela (Helix) subplicata 2

Lampedusa imitatrix

Lampedusa melitensis

        Leiostyla abbreviata

        Leiostyla cassida

        Leiostyla corneocostata

        Leiostyla gibba

        Leiostyla lamellosa

        Vertigo angustior 2

        Vertigo genesii 2

        Vertigo geyeri 2

        Vertigo moulinsiana 2

 

BIVALVIA

      Unionoida

        Margaritifera durrovensis (Margaritifera margaritifera) 2

        Margaritifera margaritifera 2

        Unio crassus

      Dreissenidae

        Congeria kusceri

LIST OF SPECIES IDENTIFIED AS CANDIDATES BY THE STANDING COMMITTEE FOR POTENTIAL AMENDMENT OF ANNEX I OF RESOLUTION 6, OR, OF APPENDICES I OR II OF THE BERN CONVENTION IF NEED BE

LISTE D’ESPÈCES IDENTIFIÉES PAR LE COMITÉ PERMANENT EN TANT QUE CANDIDATES ÉVENTUELLES POUR L’AMENDEMENT DE L’ANNEXE 1 DE SA RÉSOLUTION n°6, OU, LE CAS ÉCHÉANT, DES ANNEXES I OU II DE LA CONVENTION

 

VERTEBRATES/VERTÉBRÉS

 

Mammals/Mammifères

 

RODENTIA

      Gliridae

        Dryomis laniger

 

CETACEA

      Balaenopteridae

        Balaenoptera physalus (Med.)

      Physeteridae

        Physeter macrocephalus (Med.)

 

Birds/Oiseaux

 

PASSERIFORMES

      Alaudidae

        Melanocoryphya bimaculata

      Sylvidae

        Sylvia mystacea

        Hippolais languida

        Phylloscopus lorenzii

      Fryngillidae

        Serinus pusillus

      Turdidae

        Irania gutturalis

        Oenanthe finschii

      Prunellidae

        Prunella atrogularis

        Prunella ocularis

 

CORACIFORMES

      Alcedinidae

        Ceryle rudis

Reptiles

 

SAURIA

      Chamaeleonidae

        Chamaeleo chamaeleon

      Lacertidae

        Lacerta dugesii

        Lacerta parva

        Lacerta princeps

        Podarcis filfolensis

OPHIDIA

      Colubridae

        Coluber gyarosensis

      Viperidae

        Vipera darevski

 

Amphibians/Amphibiens

 

CAUDATA

      Salamandridae

        Euproctus platycephalus

ANURA

      Discoglossidae

        Alytes dickhilleni

 

Fish/Poissons

 

OSTEICHTHYES

 

      ACIPENSERIFORMES

      Acipenseridae

        Acipenser nudiventris

 

SALMONIFORMES

      Salmonidae

        Salmothymus ohridanus

 

CYPRINIFORMES

        Cyprinidae

        Aulopyge hugeli

        Chondrostoma kneri

        Chondrostoma lemingi

        Chondrostoma phoxinus 2

        Leucaspius stymphalicus

        Leuciscus illyricus

        Leuciscus microlepis

        Leuciscus polylepis

        Leuciscus svallize

        Leuciscus turskyi

        Leuciscus ukliva

        Pachychilon pictum

        Pomatoschistus tortonesei (Med.)

        Pseudophoxinus marathonicus (Leucaspius marathonicus)

        Pseudophoxinus stymphalicus (Leucaspius stymphalicus)

        Rutilus macedonicus

        Rutilus racovitzai

      Cobitidae

        Cobitis aurata

        Cobitis caspia

        Cobitis caucasia

        Cobitis hassi

        Cobitis paludicola

        Cobitis romanica

        Sabanejewia calderoni

SCORPAENIFORMES

      Cottidae

        Cottus ferruginosus

 

PERCIFORMES

      Percidae

        Gymnocephalus acerina

        Percarina demidoffi

      Gobiidae

        Caspiosoma caspium

INVERTEBRATES/INVERTÉBRÉS

 

Arthropods/Arthropodes

 

ARACHNIDA

      Araneae

        Macrothele calpeiana

 

Molluscs/Mollusques

 

GASTROPODA

      Dyotocardia

        Patella ferruginea (Med.)

 

BIVALVIA

      Unionoida

      Margaritifera auricularia



 Top