1101st meeting –8 December 2010

Item 11.1

Appointment of members and alternate members of the Budget Committee for the period
1 January 2011 to 31 December 2013

(CM(2010)61, CM(2010)61 add1, CM(2010)61 add2, CM(2010)61 add3rev, CM(2010)61 add4, CM(2010)61 add5, CM(2010)61 add6, CM(2010)61 add7, CM(2010)61 add8, CM(2010)61 add9, CM(2010)61 add10 and CM(2010)61 add11)

Decision

The Deputies, in accordance with Article 29 of the Financial Regulations, appointed the following members and alternate members of the Budget Committee for a term of three years from 1 January 2011 to 31 December 2013:

- from amongst the five highest contributors to the general budget:

Member state

Member

Alternate member

France

Mr Jean Parmentier

Mr Emmanuel Cocher

Germany

Mr Michael Laumanns

Mr Florian Karner

Italy

Mr Claudio de Rose

Mr Edoardo Cervone

Russian Federation

Mr Andrei Kovalenko

Mr Sergey Safronov

United Kingdom

Ms Joycelyn Mary Elizabeth Buchan

Mr John Parsons

- from amongst the other member states:

Member state

Member

Alternate member

Austria

Mr Christoph Jackwerth

Mrs Angelina Migsich

Belgium

Ms Anne van Nieuwenburg

Mr Arie Geens

Poland

Mr Bartosz Buraczyński

Mr Szymon Chojnowski

Spain

Ms Marta Quintián Gorostegui

Ms Beatriz González Betancort

Sweden

Mr Åke Hjalmarsson

Ms Kristina Padrón

Turkey

Mr Fikret Demir

Dr Hasan Aykin



 Top

 

  Related Documents
 
   Meetings
 
   Other documents